Dôvod rezu a vhodný čas

Strihanie ruží robíme pravidelne na jar. Jeho hlavnou funkciou je presvetlenie, odstránenie poškodených konárikov a zmladenie rastliny, predĺži sa ním životnosť celého kra. V literatúre sa uvádza zimný rez, vykonávame ho však v predjarnom období, keď pominú silné mrazy a nehrozí ďalšie poškodenie rastlín mrazom. V našich podmienkach je to od  konca februára do začiatku apríla, ešte pred roztváraním púčikov.

Zásady strihania ruží

Pri reze treba dodržať niekoľko dôležitých zásad. Najprv z kríka odstránime staré poškodené konáre, potom konáre, ktoré zahusťujú krík ruže až potom začneme podľa typu kra konečný tvarovací rez.

Strihanie ruží
Strihanie ruží: (zľava do prava) príliš dlhý konárik nad púčikom, zlý rez až pod úroveň puku, správne odstrihnuté

Kríkové ruže

Veľkokveté kríkové ruže zrežeme tak, že na jednoročnom dreve necháme 3 až 6 púčikov, na slabých výhonkoch ponecháme menej na silnejších viac púčikov. Používame ostré záhradné nožnice, pričom rez urobíme mierne šikmo, 5 až 8 mm nad von smerujúcim očkom. Takýto rez voláme “hlboký”. Mnohokveté kríčkové ruže môžu byť hustejšie a počet ponechaných pučikov na kriku je približne 3 až 8, podľa hrúbky jednoročného dreva. Tento rez nazývame “slabší “.

Strihanie kríkovej ruže
Kríčková ruža po jarnom reze, ponechané 3 púčiky

Sadové a botanické druhy ruží

Tieto druhy vyžadujú len jednoduchý rez. Tesne nad zemou odstránime staršie drevo a suché výhonky, stred kra mierne preriedime asi vo výške jedného metra. Tento druh ruží dosahuje v dospelosti až 2,5 m. Na udržanie pekného tvaru kra preto na jar výhonky skracujeme o  jednu tretinu.

Popínavé ruže

Pri popínavých ružiach a ružiach rastúcich na pergolách odstránime poškodené, vyschnuté konáre. Mladým popínavým ružiam skracujeme bočné výhonky asi o dve tretiny a staršie prerezávame len mierne. Správnym prerezaním presvetlíme celý krík, nenecháme ho príliš zahustený, dodáme mu sveži vzhľad. Ak dlhé mladé výhonky nakloníme do šikmej alebo vodorovnej polohy, podporíme na takomto výhonku kvitnutie.

Ruže na kmienku

Stromčekové ruže na jar ošetríme podobne ako kríkové ruže. Pri strihaní dbáme na celkový vzhľad po ostrihaní, koruna by mala mať tvar, očko pod rezom smeruje von z korunky. Na kmienku stromčekovej ruže odstránime výhonky, prípadné výhonky od koreňa (vlky) tiež vylomíme.

Nesprávne alebo vôbec neošetrované ruže

Najstaršie a suché konáre odpílime tesne nad zemou, ďalej vystriháme slabé a do koruny rastúce konáre. Takto celý krík presvetlíme a potom skrátime celý krík hlbokým rezom na 3 až 8 očiek.Takto ošetrené ruže sa omladia , v ďalších rokoch ich ošetrujeme klasickým spôsobom.


Pozrite si našu bohatú ponuku kvalitných výpestkov rôznych ruží. Rastliny predávame v 3-4l kontajneroch, zastrihnuté a prihnojené.

Uložiť

Uložiť

Share