Kedy strihať ruže a prečo

Strihanie ruží robíme pravidelne na jar. Jeho hlavnou funkciou je presvetlenie, odstránenie poškodených konárikov a zmladenie rastliny, predĺži sa ním životnosť celého kra. V literatúre sa uvádza zimný rez, vykonávame ho však v predjarnom období, keď pominú silné mrazy a nehrozí ďalšie poškodenie rastlín mrazom. V našich podmienkach je to od  konca februára do začiatku apríla, ešte pred roztváraním púčikov.

Zásady pre strihanie ruží

Pri reze treba dodržať niekoľko dôležitých zásad aby náš rez smeroval k zlepšeniu zdravotného stavu rastliny a jej životaschopnosti pre ďalšie roky. Najprv z kríka odstránime staré poškodené konáre, zameriame sa hlavne na tie, ktoré dolámal sneh a ktoré sú viditeľne neperspektívne a prestárnuté. V nasledujúcom kroku odstránime konáre, ktoré zahusťujú krík. Snažíme sa dbať na pravidelné rozloženie konárov tak, aby smerovali do viacerých strán a nekrížili sa. Nakoniec urobíme konečný tvarovací rez podľa toho aký typ ruže ošetrujeme.

Strihanie ruží
Strihanie ruží: (zľava do prava) príliš dlhý konárik nad púčikom, zlý rez až pod úroveň puku, správne odstrihnuté

 

Kríkové ruže

Veľkokveté kríkové ruže zrežeme tak, že na jednoročnom dreve necháme 3 až 6 púčikov, na slabých výhonkoch ponecháme menej na silnejších viac púčikov. Používame ostré záhradné nožnice, pričom rez urobíme mierne šikmo, 5 až 8 mm nad očkom smerujúcim do vonkajšej strany. Takýto rez voláme “hlboký”. Mnohokveté kríčkové ruže (polyantky) môžu byť hustejšie a počet ponechaných pučikov na kriku je približne 3 až 8, podľa hrúbky jednoročného dreva. Tento rez nazývame “slabší “.

Strihanie kríkovej ruže
Staršia kríková ruža vymladená po jarnom reze, ponechané 3 púčiky

 

Sadové a botanické druhy ruží

Tieto druhy vyžadujú len jednoduchý rez. Tesne nad zemou odstránime staršie drevo a suché výhonky, stred kríku mierne preriedime asi vo výške jedného metra. Tento druh ruží dosahuje v dospelosti až 2,5 m. Na udržanie pekného tvaru kra preto na jar výhonky skracujeme o  jednu tretinu.

Popínavé ruže

Pri popínavých ružiach a ružiach rastúcich na pergolách odstránime poškodené a vyschnuté konáre. Mladým popínavým ružiam skracujeme bočné výhonky asi o dve tretiny a staršie prerezávame len mierne. Správnym prerezaním presvetlíme celý krík, nenecháme ho príliš zahustený, dodáme mu sveži vzhľad. Ak dlhé mladé výhonky nakloníme do šikmej alebo vodorovnej polohy, podporíme na takomto výhonku kvitnutie.

Ruža na kmienku

Stromčekové ruže na jar ošetríme podobne ako kríkové ruže. Pri strihaní dbáme na celkový vzhľad po ostrihaní, koruna by mala mať tvar, očko pod rezom smeruje von z korunky. Na kmienku stromčekovej ruže odstránime výhonky, prípadné výhonky od koreňa (vlky) tiež vylomíme.

Nesprávne alebo vôbec neošetrované ruže

Ak sa ruže nestrihali vôbec, alebo boli dlhodobo ošetrované nesprávne, môže to trvať dlhšiu dobu, kým nedostatky odstránime. Znovu postupujeme tak že najstaršie a suché konáre odpílime tesne nad zemou, ďalej vystriháme slabé a do koruny rastúce konáre. Takto celý krík presvetlíme a potom skrátime celý krík hlbokým rezom na 3 až 8 očiek.Takto ošetrené ruže sa omladia , v ďalších rokoch ich ošetrujeme klasickým spôsobom.


Každoročne pre vás pripravujeme bohatý výber ruží na predaj – veľkokveté, mnohokveté, anglické, popínavé a stromčekové ruže. Posledné roky okrem klasických overených odrôd ponúkame aj ruže Kordes. Pozrite si našu bohatú ponuku. Rastliny predávame v 3-4l kontajneroch, zastrihnuté a prihnojené.

Uložiť

Uložiť

Značky:, , , , ,
Share