Prehistorické ruže

Ruže rastú na Zemi už viac ako 15 miliónov rokov. Samozrejme, že druhy ruží rastúce v tom období sú už dávno vymreté. Zo súčasne rastúcich druhov je za najstaršiu považovaná ruža mnohokvetá (Rosa multiflora). Skameneliny tejto ruže sa našli v Japonsku a ich vek sa odhaduje na 500 000 až 700 000 rokov. Prirodzene, že tak starý rastlinný rod sa za také dlhé obdobie vyvinul na mnoho druhov.

Druhy ruží a ich rozdelenie

Rod Ruža (Rosa) zahŕňa viac než 130 divožijúcich druhov, veľké množstvo divožijúcich krížencov, variet a foriem spolu s tisickami sort kultúrnych šľachtených záhradných ruží. Tak veľkú skupinu kultúrnych ruží môžeme deliť na mnoho skupín podľa rôznych kritérií. V minulosti sa používalo delenie ruží do skupín podľa pôvodu. Toto delenie bolo veľmi zložité a často spôsobovalo problémy so zaradením krížencov. Preto sa od tohto delenia upustilo. Najjednoduchšie je rozdelenie do troch skupín:

Botanické ruže

Plané nešľachené ruže. Vyznačujú sa mohutnejším vzrastom kríku, jednoduchým kvetom ružovej, zriedkavejšie bielej farby. Tieto ruže tvorili základ na daľšie šľachtenie. Patrí sem napr. všeobecne známa a u nás hojne rozšírená ruža šípková (Rosa canina), daľšie u nás prirodzene rastúce: ruža ovisnutá (Rosa pendulina), ruža májová (Rosa majalis), ruža hrdzavá (Rosa rubiginosa) a ruža sivá (Rosa glauca). Patrí sem aj ruža jabĺčková (Rosa pomifera), z ktorej bola na Slovensku vyšľachtená plodová ruža Karpatia. Z inrodukovaných druhov sem patri ruža vráskavá (Rosa rugosa), ruža vždyzelená (Rosa sempervirens), ruža stolistá (Rosa centifolia).

Divé ruže, Rosa canina
Divá ruža, Rosa canina

Staré (historické) ruže

Sú to ruže vzniknuté pred rokom 1867. Tieto ruže sa v sučasnosti pestujú menej a spravidla ich nájdeme len v aborétach a zbierkach znalcov a šlachtiteľov. Výnimkou je ruža damašková (Rosa x damascena) pestovaná na produkciu ružového oleja.

Ruža Mrs. John Laing, historická ruža
Ruža Mrs. John Laing, historická ruža

 

Moderné ruže

V minulosti boli dve hlavné geografické oblasti šlachtenia ruží : Európa a Čína. Od konca 18. storočia sa do Európy začínaju vo väčšom merítku dovážat ruže z Číny. Toto znamenalo nové možnosti v šľachtení ruží a dalo základ pre vznik nových sort. V roku 1867 francúzsky šľachtiteľ Jean – Baptiste André Guillot predstavil prvý čajohybrid „LA FRANCE“.

Ruža La France, prvý čajohybrid, foto: Žlebčík

Moderné ruže sa delia podľa základných vlastností, ako je vzrast a habitus kríku a tvar veľkost a usporiadanie kvetov. Podľa týchto vlastností delime ruže do nasledovných skupín:

Veľkokveté ruže

Sem patria čajohybridy a gradiflory. Sú to typické ruže na rez.

Čajohybridy

Čajohybridy dorastaju do výšky 50 – 120 cm, majú dlhé pevné stonky. Kvety sú veľké v priemere 9 cm a viac. V závislosti od sorty sa na stonke nachádza od 1 do 5 kvetov. Medzi čajohybridy partia napr. LIDKA, HELENKA, GLORIA DEI.

Ruža Helenka, čajohybrid
Ruža Helenka, čajohybrid
Ruža Gloria Dei, čajohybrid
Ruža Gloria Dei, čajohybrid
Grandiflory

Vznikli krížením čajohybridov a floribund. Rovnako ako čajohybridy, aj ony majú dllhé a pevné stonky a veľké kvety. Počet kvetov na jednej stonke je však väčší ako pri čajohybridoch. Najznámejšie gradiflory sú napr. QEEN ELIZABETH, NOSTALGIE.

Ruža Nostalgie, gradiflora
Ruža Nostalgie, gradiflora

Mnohokveté ruže

Táto skupina ruží zahŕňa polyantky a floribundy.

Polyantky

Polyantky vznikli z krížením botanických ruží. Kríky sú vysoké 50 – 100 cm. Vyznačujú sa vačšim počtom menších kvetov na kratších stonkách. Kvety sú malé – v priemere 2 až 5 cm a ich počet v kvetenstve môže byť až niekoľko desiatok. S prvou polyantkou prišlo v roku 1872 Rozarium Guillot. Bola to bielokvitnúca „ LA P RQUERETTE“. Medzi polyantky sa zaradujú sorty ako napr. „THE FAIRY“ alebo „SWANY“.

Ruža The Fairy, mnohokvetá ruža, polyantka
Ruža The Fairy, mnohokvetá ruža, polyantka
Floribundy

Vznikli krížením polyantiek a čajohybridov. V porovnaní s polyantkami majú hrubšie a dlhšie stonky, vačšie kvety (6 – 9 cm) aj ich počet v kvetenstve je menší. Typickými floribundami sú napr. „PUSSTA“ , „TEQILA“, „ROSALI“

Mnochokvetá ruža Pussta, floribuda
Mnochokvetá ruža Pussta, floribuda

Sadové ruže

Tvoria kompaktné kríky 1,5 – 2 m vysoké. K sadovkám patia napr. „WESTERLAND“, „GRAHAM THOMAS“ „JOZEF KLIMEŠ“ Samostatné podskupiny sadových ruží tvoria ruže stolisté – stolístky a ruže anglické. Pôvodná ruža stolistá (Rosa centifolia) sa dá vystopovat do 18 storočia. Jedná sa o križenec ruže damaškovej (Rosa x damascena) a iných druhov. Zatiaľ sa nepodarilo vyskúmať, ktoré presne to boli. Z tohto pôvodného hybridu bolo neskôr vyšľachtených viac kultivarov napr. „SPONG“ , „BULLATA“, „MUSCOSA“. Stolístky majú voňavé, plné kvety, ružovej farby (Sorta “VARIEGATA“ má kvety biele).

Sadová ruža Graham Thomas
Sadová ruža Graham Thomas

Anglické ruže sú skupinou novovyšľachtených ruží. Prvé ruže tejto skupiny boli vyšľachtil po roku 1970 David Austin z Wolverhamptonu. V súčasnosti ich šľachtia aj iní pestovatelia ruží vo viacerých štátoch. Označenie Anglické ruže však ostalo zachované. Typickým znakom týchto ruží je plný kvet so zvláštnym „štvorcovým“ usporiadaním lupeňov. Kvety v sebe spájajú voňu historických ruží a farebnosť a dlhú dobu kvitnutia moderných ruží. Anglické ruže sú napr.: „FALSTAFF“ , „A SHROPSHIRE LAD“

Ruža anglická Falstaff
Ruža anglická Falstaff
Ruža anglická A Shropshire Lad
Ruža anglická A Shropshire Lad

Popínavé ruže

Ruže nemajú žiadne úpony, preto ich treba priväzovať ku konštrukcii, alebo podpere. Táto skupina sa niekedy v západnej Európe delí na dve podskupiny. Prvá poskupina popínavých ruží sa vyznačuje tenšími stonkami. Kvety sa tvoria na krátkych bočných stonkách. Tieto sorty kvitnu spravidla len raz za sezónu. “Ťahajú“ sa oveľa viac ako popínavé ruže druhej podskupiny, takže nemajú problém pokrýť stenu, alebo sa „vyšplhať“ až vysoko na strechu záhradného altánku. V anglicky hovoriacich krajinách sa tieto ruže nazývajú „ramblers“, dánski pestovatelia ruží ich nazývaju „slyngroser“. U nás nie sú tieto sorty veľmi rozšírené, čo je možno dôvodom, že sa toto rozdelenie popínavých ruži nevžilo.Druhá podskupina ruží má silnejšie, hrubšie stonky než predchádzjúca podskupina a ani sa „nevyšplhá“ tak vysoko. Označujú sa ako „climbers“. Tieto ruže ma rozdiel od predchádzjúcej skupiny často kvitnú opakovane počas sezóny. Takmer všetky na Slovensku bežne pestované popínavé ruže sú z tejto podskupiny. Najznámejšou je červená „SYMPATHIE“.

Popínavá ruža Amadeus, Kordes
Popínavá ruža Amadeus, Kordes

Pôdopokryvné ruže

Sú vyšľachtné tak, aby vytvárali väčšie množstvo bočnerastúcich výhonkou. Požiadavkou je, aby dobre pokrývali pôdu a nerástli príliš do výšky (max. 70 cm). Tieto ruže sa stávajú na Slovensku populárne. Tvoria väčšie množstvo jednoduchých, alebo zložených kvetov a spravidla kvitnú opakovane.

Pokryvná ruža Red Cascade, polyantka
Pokryvná ruža Red Cascade, polyantka

Miniatúrne ruže

Dorastajú do výšky len asi 30cm. Ich menšiemu vzrastu zodpovedá aj veľkosť kvetov 2 – 4 cm v priemere.

Ruža Eberwein, miniatúrna ruža
Ruža Eberwein, miniatúrna ruža

Požiadavky ruží

Ruži nevyhovuje trvalý tieň. Na takom stanovišti žiadna ruža rásť nebude. Čím vačšie zatienenie, tým menej ruže kvitnú a tým viac trpia chorobami. Nevyhovuje im však ani miesto, kde by sa v horúcich letných dňoch prehrievali od rozpálených múrov alebo južných stien. Najlepšie sa im darí v hlbokých humóznych, hlinito – piesočnatých pôdach, neutrálnej alebo slabo zásaditej reakcie. Ruže sú náročné na živiny a za starostlivé hnojenie sa odmenia bohatým nasadením kvetov.

Predaj ruží

V súčasnosti je na trhu obrovské množstvo odrôd ruží. Tieto okrasné kvety majú množstvo obdivovateľov a výber pre našu záhradu je bohatý. Predaj ruží je realizovaný v dvoch hlavných obdobiach – jar a jeseň. Vypestované ruže sa vyorávajú na jeseň a sú pripravené na zasadenie aj ako voľnokorenné. Na jar sú v ponuke zvyčajne prezimované kontajnerované alebo balené ruže. Okrasné rastliny, ktoré sú zasadené v kvetináčoch môžeme vysádzať počas celého vegetačného obdobia. 

Ruže, ktoré máme aktuálne v našej ponuke nájdete na e-shope.

 

 

 

 

 

Značky:, , , , , , ,
Share