História záhradných orgovánov

Orgovány  sú obľúbené okrasné dreviny s nádhernými voňavými kvetmi rôznych farieb a veľkostí. Tieto mrazuvzdorné kríky patria do čelade olivovité (Oleaceae) a  majú svoj pôvod v juhovýchodnej Európe, kde rastú na skalnatých svahoch.  Orgován obyčajný /Syringa vulgaris/ a orgován perzský /Syringa persica/, ktorý je dnes považovaný za prírodný hybrid,  prichádzajú do európskych záhrad v 16. storočí, kedy boli privezené z Osmanskej ríše.  Zaslúžil sa o to cisársky veľvyslanec v Konstantinopole Ogier Ghislain de Busbecq v roku 1562.  Dodával odrezky Carolusovi Clusiusovi, známemu flámskemu doktorovi a priekopníckemu botanikovi. Botanici a zberatelia noviniek ako napr. John Gerard si potom orgován rýchlo rozšírili vo svojich záhradách. Orgován dosiahol v okrasných záhradách  rýchlo svoju popularitu a to aj vďaka tomu, že sa veľmi dobre šľachtil a vytváral nové farby a odrody.

Orgován "Sensation", foto: Andrej Korzun
Orgován “Sensation”, foto: Andrej Korzun

Pestovanie orgovánov

Výhodou šľachtených kultivarov predovšetkým ich menší vzrast oproti pôvodnému druhu. Pri väčsine kultivarov je to maximálne 4-5 metrov pri netvarovaných rastlinách. Orgovány sú plne mrazuvzdorné, nepoškodia ich ani mrazy pod -40°C. Vyžadujú neutrálnu až mierne zásaditú výživnú pôdu, ktorá by mala byť vlhšia, ale dobre oddrenážovaná. Stanovište by malo byť slnečné. Kríky kvitnú na jednoročných výhonoch, preto ich v prípade potreby tvarujeme po odkvitnutí, aby bol dostatočný čas na vývin nových kvetných pukov pre nasledujúcu sezónu. Jarným rezom by sme odstránili aj kvetné puky pripravené na tento rok. Odkvitnuté súkvetia je lepšie odstraňovať, čím sa vylepšuje celkový tvar a vzhľad kríkov. Zdvojené výhony, na ktorých orgován kvitol už jeden alebo dvakrát môžeme zrezať hlbšie až po silnejší nový výhon, smerujúci von z koruny. Orgovány sa rozmnožujú odrezkami, vrúbľovaním alebo očkovaním. Niekedy sa pestujú na kmienkoch naštepené napr. na vtáčom zobe /Ligustrum/, no životnosť takýchto rastlín spravidla nie je až taká ideálna.

Orgován "Krásavica Moskvy"
Orgován “Krásavica Moskvy”

Kultivary orgovánov

Orgovány sa veľmi dobre šľachtia. Od ich uvedenia do európskych záhrad vzniklo viac ako 800 kultivarov. Veľkú zásluhu na vyšlachtení a  pomenovaní viac ako 200 kultivarov má francúzsky šlachtiteľ Victor Lemoine (1823-1911) a jeho nasledovníci Émile Lemoine (1862-1942) a Henri Lemoine (1897-1982). V roku 1876 Victor Lemoine vyšľachtil prvý francúzsky hyacintokvetý orgován so zdvojenými kvetmi. Neskôr sa pomenovanie “francúzsky orgován” stalo známym pre všetky kultivary orgovánov so zdvojenými kvetmi, bez ohľadu na ich geografický pôvod.

Orgován "Pamyat o Vavilove", foto: Andrej Korzun
Orgován “Pamyat o Vavilove”, foto: Andrej Korzun

V poslednom období sa v našich záhradách objavujú aj iné botanické druhy orgovánov a ich kultivary. Je to predovšetkým vzrastom nízky orgován Meyerov /Syringa meyeri/ v kultivare “Palibin”. Jeho výhodou je kompaktný vzrast s celkovou výškou cca 1,2 – 1,5 m a zaujímavé trochu menšie, ale o to výraznejšie voňajúce súkvetia fialovej farby. Tento druh kvitne približne 2 týždne neskôr ako orgován obyčajný a jeho kvety vydržia na kríku dlhšie. Rovnako zaujímavý je aj hybrid tohto orgovánu známy pod názvom “Joseé”, ktorý kvitne koncom jari a začiatkom leta a má tendenciu kvitnúť opätovne, aj keď nie rovnako intenzívne aj na jeseň.

Orgován "Josee"
Orgován “Josee”

Známe su aj orgovány Prestonovej /Syringa x prestoniae/, ktorý vyšľachtila Dr. Isabella Preston v roku 1820 v kanadskej Ottawe. Tieto orgovány sú rovnako nízkeho vzrastu a rastú pomaly. Sú mimoriadne odolné voči mrazom, pričom znášajú teploty aj pod – 45°C. Pestujú sa vo viacerých kultivaroch, ako napr. biely “Agnes Smith”, ružový “Miss Japan” a fialovkastý kultivar “Royalty”.

Cenené odrody orgovánov

Hodnotné kultivary orgovánu obyčajného sú už spomínané výtvory rodiny Lemoineovcov ako napr. Marechal Lannes či General Pershing. Oľúbený je aj kultivar Krásavica Moskvy, ktorý má zdvojené spočiatku ružové  kvety, ktoré sú po rozkvitnutí biele. Zaujímavé sú aj zelenožlté kvety kultivaru Primrose, či purpurovočervené  bielym obrúbené kvety holandského kultivaru Sensation. Nádherné plné kobaltovo-ružové veľké kvety má kultivar Katherine Havemeyer.

Orgován "Victor Lemoine"
Orgován “Victor Lemoine”
Orgován "Madame Lemoine"
Orgován “Madame Lemoine”
Orgován "Katherine Havemeyer"
Orgován “Katherine Havemeyer”
Orgován "Marechal Lannes"
Orgován “Marechal Lannes”

Orgován – ďalšie využitie

Pôvodné druhy sa používajú pri výrobe parfumov a voňaviek. Z kvetov sa získava orgovánový étrický olej. Drevo orgovánov má veľmi peknú struktúru, je veľmi tvrdé a výborne sa leští, preto je predurčené pre nábytkárske a umelecké spracovanie.  V minulosti sa využíval orgován aj v liečiteľstve ako prostriedok proti horúčke. Od jeho užívania sa však upustilo kvôli  dráždivosti účinnej látky (syringín) a možným otravám.

Ponuku orgovánov a iných kvitnúcich kríkov si pozrite na našom e shope.

 

 

 

Značky:, , ,
Share