Letničky – plánovanie výsadby

Dlhá bezfarebná zima nás neraz núti k predčasným rozhodnutiam pre naše balkóny a terasy. Deficit zelene a farieb vyvrcholí u mnohých nepremysleným nákupom zakorenených odrezkov previslých muškátov alebo iných balkónových rastlín v hypermarkete, popri nákupe potravín.  Ponuky na letničky prichádzajú už v prvej polovici februára, kedy je do výsadby na balkón, či terasu ešte ďaleko. Kvalita ponúkaných sadeníc nie je vysoká a kým z nich dopestujete rastlinu plniacu plnohodnotnú estetickú funkciu na vašom balkóne, uplynie ešte pár týždňov. Navyše všetku starostlivosť a zodpovednost o rastlinky máte na krku vy.  Preto skôr ako podľahnete nutkaniu kúpiť po desiatkach balené sadenice, skúste si premyslieť vzhľad svojho balkónu. Ponúkame vám hlavné zásady, ako sa dopracovať k skvelému výsledku, ako aj niekoľko dobrých tipov a rád.

Letničky na balkóne
Letničky na balkóne

Vhodné kvetináče

Pri výbere kvetináčov a truhlíkov si treba uvedomiť, že rastlinám limitujú ich životný priestor. Preto volíme nádoby s primeranou kapacitou vzhľadom na finálnu veľkosť rastlín. Zohľadniť treba aj konečné umiestnenie nádoby s rastlinami  – expozícia slnku, vetru, dažďu. V súčasnosti je na trhu veľké množstvo exteriérových kvetináčov a truhlíkov a môžeme si teda vybrať podľa kapacity, dizajnu, farby, či materiálu. Počas sezóny pri správnej starostlivosti naše letničky vytvoria veľké množstvo biomasy a celá kompozícia tak naberie na váhe. Tento fakt je dôležitý hlavne pre stabilitu nádob, aby nedošlo napr. k ich zrúteniu a následným škodám či už estetickým, alebo materiálnym.

Princíp samozavlažovacích truhlíkov
Princíp samozavlažovacích truhlíkov

Samozavlažovacie kvetináče

Pre letničky a balkónové rastliny môžeme odporúčiť nádoby s rezervoárom na vodu, tzv. samozavlažovacie kvetináče a truhlíky. Zásoba vody pomáha rastlinám vyrovnať okamžité straty v horúcom letnom období. Rovnako je praktické dávkovanie hnojív ako aj samotný fakt, že vodu budeme dopĺňať menej často, ako pri klasickom zalievaní kvetináčov s podmiskou. Samozavlažovacie kvetináče majú síce vyššiu obstaráciu cenu, ale na druhej strane pri správnej údržbe nám poslúžia aj niekoľko sezón. Preto dbáme na kvalitné vyhotovenie a perfektný vzhľad, ktorý musí ladiť s celkovým vzhľadom balkóna alebo terasy. Dobrý výber nás bude tešiť  a rastlinám sa bude dariť. Čo sa týka materiálov, ponúkajú sa nám výhodné plastové kvetináče a truhlíky, ktoré sa ľahko udržiavajú a vydržia nám niekoľko sezón.

Výsadba na loggii
Výsadba na loggii

Pre väčšie solitérne rastliny radšej volíme hlinené alebo kameninové nádoby, ktoré sú dostupné aj v mrazuvzdorných prevedeniach s rôznym dizajnom a zaujímavými povrchovými úpravami. Na pestovanie byliniek sú navrhnuté plastové alebo keramické bylinkáče, ktoré vyberáme tak, aby poskytovali zasadeným rastlinám potrebný priestor.

Substráty

Substrát je médiom, v ktorom sa rozvíjajú korene rastliny. Tie sú dôležité pre čerpanie rozpustených živín a vody, preto nikdy nepodceňujte kvalitu pestovateľského substrátu. Pri jeho výbere sa treba riadiť druhom rastlín, ktoré budeme sadiť, uprednostňujeme špecializované substráty, ktoré sú navrhnuté tak, aby spĺňali nároky konkrétnych druhov rastlín. Je to hlavne o štruktúre substrátu, druhu a kvalite použitých rašelín a kompostov, obsahu ílu, stopových prvkov a živín vo vhodnej forme a pomere. Kvalitný substrát je základným predpokladom úspechu. Môžeme ho pri výsadbe obohatiť o prípravok zadržujúci vlahu – napr. HYDROGEL alebo o vhodné zásobné hnojivo s dlhodobým účinkom napr. MULTICOTE. Starostlivosť o rastliny sa nám tak podstatne zjednoduchší.

Hnojivá

Zasadené rastliny po prekorenení, ktoré trvá približne 2-3 týždne, pravidelne prihnojujeme. Uprednostňujeme opäť špecializované hnojivá, podľa druhu kvetín, pretože ich zloženie je vyvážené a reflektuje potreby rastlín.

Previslý "tirolský" muškát
Previslý “tirolský” muškát

Univerzálne hnojivá by mali byť skôr výnimkou ako pravidlom. Azda z pohodlnosti sme si zvykli na dávkovanie tekutých hnojív. Samozrejme, niektoré sú naozaj kvalitné, ale ich koncentrácia zvyčajne umožňuje z 1 litra hnojiva pripraviť približne 65 litrov hnojivovej vody. Kvalitné práškové alebo kryštalické hnojivo umožní napr. z 500 g balenia pripraviť až 500 l zálievky pri porovnateľných nákladoch na zakúpenie hnojiva. Ďalšou výhodou je jednoduchá príprava roztoku hnojiva pomocou odmerky a lepšia skladovateľnosť do ďalšej sezóny.

Závlaha

Naše rastliny vyžadujú primeranú závlahu. Vo všeobecnosti platí, že rastliny veľmi zle zvládajú premokrenie. Mokrý substrát nie je prevzdušnený, napomáha zahnívaniu koreňov a rozvoju hubových chorôb. Tiež môže byť vhodným prostredím pre vývoj lariev hmyzu, ktoré poškodzujú rastlinám korene. Zálievku je dobré realizovať pravidelne. Rastliny zalievame skoro ráno, v horúcich dňoch pri veľkom odpare vody môžeme zaliať aj večer po západe slnka. Muškáty, najmä tie ťahavé majú radi preschnutie substrátu a potom výdatné zaliatie.

 

Na výsadbu môžeme použiť aj netradičné riešenie
Na výsadbu môžeme použiť aj netradičné riešenie

Aké letničky si vybrat

Výber vhodných druhov vždy konzultujte s odborníkmi v obchode s rastlinami. Vždy zohľadňujte vaše podmienky a orientáciu balkónu. Rôzne druhy majú uplne odlišné nároky na slnko alebo zálievku. Ak máte príliš slnečný balkón, uprednostnite napr. previslé muškáty alebo sanvitáliu. Do polotieňa sa hodia surfínie a million bells. Pre zatienené miesta sú ideálne hľuznaté begónie ale aj netýkavky a fuchsie. Nebojte sa experimentovať a vysádzať viacfarebné a viacdruhové kompozície. Letničky sa dajú nádherne kombinovať.

O aktuálne ponuke letničiek sa môžete informovať na našej predajni.

 

 

 

Uložiť

Uložiť

Uložiť

Uložiť

Značky:, , , , , ,
Share