Sadenice jahôd si môžete zakúpiť v našom e-shope.

 

Jahody sú z botanického hľadiska viacročné byliny z čeľade Ružovité (Rosaceae). Ovocie je nepravý plod s nesúci množstvo nažiek. Radíme sem 17 divorastúcich druhov rozšírených po severnej pologuli a v Andách. Hoci jahody ľudia poznali a konzumovali už v staroveku ich pestovanie začalo len relatívne nedávno. Začali ich pestovať v stredoveku mnísi v niektorých kláštoroch. Boli to však divorastúce druhy.

Zber jahôd, foto: Jens Jäpel
Zber jahôd, foto: Jens Jäpel

Záhradné jahody

Záhradné jahody začali vznikať až v 18 storočí.po tom, čo boli do Európy privezené americké druhy. Kríženie amerických a európskych druhov viedlo v vyšľachteniu rastlín s veľkými a šťavnatými plodmi, tak ako ich poznáme dnes. Ďalšou šľachtiteľskou prácou vzniklo nespočetné množstvo záhradných jahôd označovaných spoločným latinským názvom Fragaria x ananassa. Jahody sú významným zdrojom vitamínu C a vápnika. 100 g jahôd predstavuje energetickú hodnotu 165 kJ, 69 mg vitamínu C a 180 mg vápnika.

Nastieľanie jahôd slamou
Nastieľanie jahôd slamou

Rozmnožovanie jahôd

Jahody sa rozmnožujú hlavne vegetatívne, prostredníctvom odnoží, ktoré sa tvoria v období po zbere. Pre kvalitné sadenice je vhodné použiť len tie najmocnejšie rastliny na odnožiach. Pri výsadbe predpestovaných jahodových sadeníc rastliny do začiatku zimy vytvoria bohatú koreňovú sústavu potrebnú pre zásobvanie živinami aj základ (srdiečko), z ktorého na jar vyrastú nové listy a kvety.

Výsev jahôd "Rujana" /Fragaria vesca/
Výsev jahôd “Rujana” /Fragaria vesca/

Zakladanie jahodoviska

Pri zakladaní nového jahodoviska nezabudneme na hnojenie, ani na opatrenia proti zaburineniu. Zasadené rastliny je vhodné preventívne ošetriť proti hubovým chorobám. Pri pestovaní jahôd môžeme využiť aj prostriedky na biologickom princípe. O tejto možnosti sa môžete poradiť aj v našej predajni. Jahody je možné pestovať vo všetkých oblastiach na Slovensku. Pre pestovanie jahôd využívame výsadbu voľne na záhonoch bez nastieľania alebo z nastieľaním, ďalej výsadbu na čiernej geotextílii,na hrobliach, alebo v rôznych nádobách a hrantíkoch. Keď sa rozhodneme pre ktorýkoľvek spôsob, je dobré dodržať niekoľko zásad pri výsadbe a ošetrovaní.

Predpestovaný výsev jahôd "Sweet Marathon"
Predpestovaný výsev jahôd “Sweet Marathon”

Voľba stanovišťa

Vyberieme slnečné stanovište. V žiadnom prípade jahody nesadíme na zatienené miesta a pod stromy. Rastliny ponecháme na jednom mieste 3 roky. Po tomto období rodivosť klesá. Pozemok na výsadbu musí byť čistý od viacročných burín, kedže tieto sa neskôr z porastu zle odstraňujú.

Sadenice jahôd z odnoží
Sadenice jahôd z odnoží

Hnojenie jahôd

Pred výsadbou do pôdy zapracujeme kompost alebo veľmi dobre vyzretý maštaľný hnoj a minerálne hnojivo napr. Cererit. Zle vyzretý maštaľný hnoj by spálil korene sadeníc. Alternatívne je výhodné použiť ako zásobné hnojenie aj rohovinové hnojivá, napr. Hnojivo na jahody a drobné ovocie NATURA alebo Rokosan. Zakorenené jahody môžeme dohnojiť rozpustnými hnojivami KRISTALON Jahoda do zálievky.

Sadenica jahody "Sweet Triathlon" z výsevu
Sadenica jahody “Sweet Triathlon” z výsevu

Kedy sadiť jahody?

Jahody vysádzame na jar v apríli a máji alebo na jeseň v auguste a septembri. Udáva sa že skoršia jesenná výsadba je výhodnejšia z dôvodu lepšieho zakorenenia rastlín do príchodu zimy. V horúcich augustových dňoch je však, aj napriek vydatnej zálievke, percento ujatia nepredpestovaných sadeníc nižšie. Sadíme do radov do sponu 0,25 až 0,40 m x 0,50 až 0,80 m alebo do dvojradov 0,25 až 0,40 m x 0,25 až 0,40 m x 0,50 až 0,80 m. Silne rastúce odrody sadíme redšie , slaborastúce hustejšie.

Sadenica jahody "Sweet Marathon" z výsevu
Sadenica jahody “Sweet Marathon” z výsevu

Ošetrovanie porastu

Prihnojujeme skoro na jar a druhý raz po zbere plodov. Najlepšie je použiť špecialne hnojivo na jahody. Pod rastliny môžeme nastlať vrsvu pilín alebo kôry. Slama je menej vhodná a seno je úplne nevhodné, pretože v týchto mateiáloch sa za daždivého počasie drží pleseň, ktorá napáda plody. Ak sa rozhodneme ošetriť postrekom proti hubovitým ochoreniam, urobíme tak na začiatku kvitnutia alebo po odkvitnutí. Z daľších chemických postrekov prichádza do úvahy postrek proti roztočom a kvetiarke jahodovej v prípade ich výskytu. Po zbere plodov zo záhonu odstránime vytvorené poplazy a jahody prihnojíme.

Pestovanie jahôd vo fóliovom tuneli
Pestovanie jahôd vo fóliovom tuneli

Sezónne alebo stálorodiace jahody?

Sezónne jahody zvyčajne prinášajú vyššiu úrodu a väčšie plody. Sú výhodnejšie, pokiaľ chceme väčšie množstvo plodov na spracovanie. Naopak stálorodiace sorty vysadíme, ak chceme pravidelne od júna do októbra menšie množstvá na priamy konzum. V posledných rokoch stúpa dopyt po odrodách vhodných na pestovanie v kvetináčoch. Overenú máme odrodu Sweet Marathon, ktorá sa pestuje ako kríčková a Sweet Triathlon, ktorá je vhodná do závesných kvetináčov, lebo vytvára odnože, na ktorých bohato rodí. Obidve odrody sú hybridné, pestované zo semienok a rodia celé vegetačné obdobie.

Hodnotenie odrôd

Aby ste sa vedeli zorientovať v širokej ponuke na trhu, pripravili sme pre Vás porovnanie niektorých odrôd. Vychádzali sme pri tom z hodnotenia holandských pestovateľov.

odroda chuť úrodnosť skladovateľnosť odolnosť proti chorobám
Elsanta ♥♥♥ ♥♥♥♥ ♥♥♥♥ ♥♥
Asia ♥♥♥ ♥♥♥♥ ♥♥♥ ♥♥♥
Polka ♥♥♥♥♥ ♥♥♥♥ ♥♥♥ ♥♥♥
Flamenco ♥♥♥ ♥♥♥ ♥♥♥ ♥♥♥
Daroyal ♥♥♥♥ ♥♥♥♥ ♥♥ ♥♥♥
Honeoye ♥♥ ♥♥ ♥♥♥ ♥♥
Darselect ♥♥♥♥ ♥♥♥ ♥♥♥ ♥♥♥
Korona ♥♥♥♥♥ ♥♥♥♥  ♥ ♥♥♥♥
Florence ♥♥♥ ♥♥♥♥ ♥♥♥ ♥♥♥
Symphony ♥♥♥ ♥♥♥ ♥♥♥ ♥♥♥
Selva ♥♥♥♥ ♥♥♥♥ ♥♥♥
Ostara ♥♥♥ ♥♥♥ ♥♥ ♥♥♥

Sadenice jahôd ponúkame na jar a na jeseň. Snažíme sa vyberať odrody vhodné na pestovanie v našich podmienkach, chuťovo zaujímavé, menej náročné na chemické ošetrenie. Okrem klasických sezónnych odrôd a stálorodiacich jahôd ponúkame aj hybridné odrody “Sweet Marathon” a “Sweet Triathlon”, ktoré sú vhodné na pestovanie v nádobách. Tieto sú v ponuke na jar od apríla. Pozrite si našu aktuálnu ponuku na e-shope.

Značky:, , , , , ,
Share