Čučoriedka kanadská patrí medzi drobné ovocie, ktoré je pre svoju výraznú chuť veľmi obľúbené. Pestovanie a sadenie čučoriedok je nenáročné, majú však špecifické nároky na pôdu a stanovište. Výber vhodného stavovišťa a vhodnej pôdy je základom úspešného pestovania a dobrej úrody. Čučoriedky sú vhodné na prípravu kompótov, sirupov, sušenie i mrazenie. Majú vysoký obsah minerálnych látok, antioxidantov, vitamínu A a C. Vďaka tomu patria k najzdravším ovocným druhom. Pozitívne vplývajú na krvný tlak, nervový systém, cievy, riedia krv, zlepšujú nočné videnie a ostrosť videnia.

Čučoriedka kanadská "Duke" /Vaccinium corymbosum/, foto: Oleg Bosyy
Čučoriedka kanadská “Duke” /Vaccinium corymbosum/, foto: Oleg Bosyy

Čučoriedky a ich nároky na pôdu

Sadenie čučoriedok realizujeme do pripravenej ľahkej a priepustnej pôdy s vysokým podielom organickej hmoty (10%). Dôležitá je pôdna reakcia (pH pôdy). Čučoriedky sú typicky kyslomilné rastliny a potrebujú pôdu  s hodnotou pH v rozmedzí 3,5 – 4,5. Používaným substrátom na ich pestovanie je zmes vrchoviskovej rašeliny, kompostovanej kôry a kompostovaných pilín z ihličnatého dreva. Dajú sa zakúpiť aj špeciálne pripravené substráty s upraveným pH, deklarované ako substráty pre čučoriedky. Pôdnu reakciu pri voľnej výsadbe môžeme upraviť práškovou sírou. Rastliny zasadené vo vhodnej pôde dobre rastú a dosahujú vysokú úrodu.

Čučoriedka chochlíkatá "Patriot" /Vaccinium corymbosum/
Čučoriedka chochlíkatá “Patriot” /Vaccinium corymbosum/

Technika výsadby a hnojenie čučoriedok

Pri pestovaní v kontajneroch počítame na jednu rastlinu aspoň s 20 litrami kyslého substrátu. Ak sadíme raslinu do voľnej pôdy, je potrebné jamu alebo ryhu po bokoch vystlať fóliou, aby nedochádzalo k neutralizácii substrátu a bolo zabezpečené kyslé prostredie. Na jednu rastlinu počítame približne s 50 litrami substrátu. Pri pestovaní čučoriedok nezanedbávame hnojenie hnojivami určenými špeciálne na čučoriedky. Čučoriedky sú náročné na dostatok dusíka. Ak ho nemajú, trpia chlorózou (žltnutím listov). Na hnojenie používame napríklad kyslo pôsobiace hnojivá ako síran amónny. Hnojivo rozdelíme do dávok na jar a na jeseň. Mladé rastliny potrebujú cca 30 g/rok, pre dospelé počítame s dávkou 100 – 120 g síranu amónneho za rok. Aby rastliny mali dostatok vlahy, je dobré použiť nastieľanie (mulčovanie) borovicovou kôrou a pilinami z ihličnatých drevín. Nezabúdame pravidelne zavlažovať, hlavne v období kvitnutia a rastu kvetov. Ideálna je kvapková závlaha, ktorú dopĺňame 10 – 20l vody týždenne na jednu rastlinu.

Čučoriedka chochlíkatá "North Country" /Vaccinium corymbosum/
Čučoriedka chochlíkatá “North Country” /Vaccinium corymbosum/

Pestovanie čučoriedkok v záhrade

Čučoriedky majú plytký koreňový systém, preto ich neokopávame. Burinu odstraňujeme najlepšie len rukou. Ďašiemu rastu burín bránime nastieľaním mulču. Pre dlhší zber plodov si sadíme do záhrady 3 – 4 odrody, ktoré dozrievajú postupne. Niektoré odrody čučoriedok sú čiastočne samoopelivé, iné sú cudzoopelivé. Čučoriedky kvitnú v druhej polovici mája. Dozrievajú postupne podľa odrôd od júla do septembra. Kríky čučoriedok sú vysoko mrazuvzdorné, niektoré odrody znášajú aj teploty do -29°C a preto sú vhodné do našich polôh. Neznášajú však veterné stanovištia, holomráz a sucho, najmä počas zimy. V našich podmienkach netrpia chorobami ani škodcami. V čase dozrievania chránime sieťami proti vtákom. Ak sa o rastliny staráme správne, úroda je 3 – 6 kg ovocia na jeden krík.

Čučoriedka chochlíkatá "North Country" /Vaccinium corymbosum/
Čučoriedka chochlíkatá “North Country” /Vaccinium corymbosum/

Pestovanie čučoriedok v nádobách

V posledných rokoch si medzi záhradkármi hlavne v mestách nachádza svoje miesto pestovanie čučoriedok v nádobách. Aj nám sa tento spôsob osvedčil a môžeme ho doporučiť hlavne tam, kde je potreba úspory miesta. Rozrastená kanadská čučoriedka vo veľkom kvetináči je veľmi dekoratívna napríklad na terase domu. Pri sadení čučoriedok do nádob dodržiavame nároky na pôdu a stanovište. Nezabúdame na pravidelné hnojenie čučoriedok vhodnými na to určenými hnojivami. Prezimovanie je bez komplikácií, v zásade môžeme rastlinu ponechať na jej stanovišti. V zimnom období odstránime podmisku spod kvetináča a príležitostne kontrolujeme stav vlhkosti substrátu počas dní s teplotou nad 0°C.

Čučoriedka chochlíkatá "Chippewa" /Vaccinium corymbosum/
Čučoriedka chochlíkatá “Chippewa” /Vaccinium corymbosum/

Strihanie čučoriedok

Rez čučoriedok v prvých rokoch spočíva len v odstránení slabých, poškodených konárikov. Vzrast čučoriekok závisí od odrody. Niektoré odrody rastú kompaktne, iné sú pomerne vysoké a mohutné. Tiež hustota kríka je daná vlastnosťami odrody. Prvé roky po výsadbe vykonávame rez čučoriedok len v prípade nutnosti hlavne po poškodení konárikov. Pri rozkonárovaní pomôžeme rastline občas “zaštipnutím” mladého výhonu počas sezóny. V piatom roku môžeme odstrániť staré konáre a krík celkovo zmladiť. Vhodný termín rezu je koniec zimy a predjarné obdobie.

Čučoriedka chochlíkatá "Kazimir Pliszka" /Vaccinium corymbosum/
Čučoriedka chochlíkatá “Kazimir Pliszka” /Vaccinium corymbosum/

Odrody čučoriedok

V posledných rokoch zaznamenávame veľkú ponuku rôznorodých odrôd a čučoriedka kanadská sa tak stáva omnoho dostupnejšou pre amatérskych pestovateľov. Čo sa týka jednotlivých odrôd, tieto majú mnohé odlišnosti – hlavne nároky na stanovište, citlivosť na choroby, vzrast, čas kvitnutia a dozrievania, veľkosť a chuť plodov, nároky na živiny a ďalšie. Pri výbere odrôd je potrebné zvážiť všetky faktory a prípadne aj vhodnosť z hľadiska tzv. krížového opeľovania. Väčšina odrod kanadských čučoriedok je čiastočne samoopelivá ale pri kombinácii viacerých odrôd dosiahnete vyššiu úrodu.

Čučoriedka chochlíkatá "Bluegold" /Vaccinium corymbosum/
Čučoriedka chochlíkatá “Bluegold” /Vaccinium corymbosum/

Ponúkame overené čučoriedky sadenice. Novinky sezóny 2018 sú u nás kompaktná odroda vhodná na pestovanie v nádobách Top Hat, veľkoplodá odora Bonus. Okrem toho klasické odrody Patriot, Bluecrop, Brigitta Blue, Kazimir Pliszka a ďalšie.  Pre aktuálnu informáciu o predaji sadeníc čučoriedok navštívte náš internetový obchod alebo predajňu.

 

Značky:, , , , ,
Share